2.8 C
Skopje

Filipçe: Virusi ka infektim të zgjeruar, nëse ka nevojë do të ketë masa të reja

Ministri I Shëndetësisë në dorëheqje, Venko Filipçe përmes një postimi në FB, ka njoftuar se në koordinimin e rregullt të mëngjesit me Drejtorët e Klinikave është biseduar për kapacitetet spitalore, situatën me të sëmurit dhe situatën aktuale epidemiologjike.

“Në covid-spitalet e vendit ka shtretër të mjaftueshëm për hospitalizimin e pacientëve. Në periudhën ardhshme mund të rritet nevoja për hospitalizime, që kërkon një qasje serioze dhe menaxhim për koordinim të suksesshëm. Ka kapacitete shtesë për mjekimin e pacientëve dhe të njëjtit mund të vehen në dizpozicion në cdo moment. Për momentin virusi ka infektim të zgjeruar dhe jemi në koordinim dhe komunikim të vazhdueshëm me epidemiologët për të ndjekur situatën dhe nëse ka nevojë të veprohet me masa të reja, këtë edhe do ta bëjmë” – ka shkruar Filipçe në Facebook. 

TË FUNDIT

Grubi: Gjysmëvjetori i dytë shkollor fillon me 1 shkurt

Nisja e gjysmëvjetorit të dytë për arsimin fillor dhe të mesëm shtyhet për 1 shkurt. Kështu ka informuar zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi përmes...

Zëvendëskryeministri i parë Grubi: Qeveria e re fillon punë menjëherë, na pret e ardhme më e mirë

Aktivitetet e ditës i vazhduam me vizitën tek presidenti i vendit, Stevo Pendarovski. Qeveria e re fillon me punë menjëherë sepse vjen një kohë e...

Sheshi i Laçit merr emrin e Presidentit turk, “Sheshi Erdogan”

Një shesh në qytetin e Laçit ka marrë emrin e Presidentit turk Reccep Tayip Erdogan në shenjë mirënjohjeje për rindërtimin e 522 banesave të...

Grubi: 17 janari i Skënderbeut është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë të pastër kombëtare

17 Janari i Skenderbeut, i 40 vjetorit të LPK-së dhe i vëllezërve Gërvalla me Kadri Zekën është dëshmia më e mirë e gjenezës sonë...

Ali Ahmeti: Çdo Janar kujtojmë personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare, Gjergj Kastrioti Skënderbeun

Çdo Janar bëhemi bashkë në Sheshin Skenderbeu për të kujtuar personalitetin më të madh të historisë sonë kombëtare Gjergj Kastrioti Skenderbeun që me shekuj...