-3.2 C
Skopje

Gruevski: Retorika nacionaliste e Selës bëri që përkrahësit e VMRO-së ta urrejnë atë

Ish kryeministri Nikolla Gruevski ka akuzuar kryetarin e ASH-së Ziadin Sela se përmes retorikës së tij nacionaliste ndaj maqedonasve, duke i quajtur ata barbarë dhe ardhacak, njerëz të egër dhe të pafe bëri që me datë 27 Prill të vitit 2017 të shpërthej mllefi i popullit, përkatësisht përkrahësve të VMRO-DPMNE-së dhe të ndodh ajo që ndodhi, shkruan opinionshqip.live

Gruevski gjatë kësaj deklarate ka thënë se i vije keq për atë që i ka ndodhur Selës, por në asnjë moment nuk ka kërkuar falje. Madje ai lëshoi akuza se është Sela ai që ka provokuar situatën në ditën e 7 Prillit të vitit 2017.

“Më vjen shumë keq dhe bashkëndjejë për atë që i ndodhi Ziadin Selës dhe ndoshta nuk është momenti i duhur, por ju po më provokoni të ju rikujtoj dhe të kërkoj që të mendohet se retorika e kujt e ndezi masën?” Por, le të mendojmë mirë retorika e kujt i ka ndezur masat gjatë ditëve dhe javëve të kaluara? Kush thoshte që maqedonasit nuk kanë rrënjë, se ata nuk ishin maqedonas 100 vjet më parë, tan mos të përmend të gjitha deklaratat!”

BURIMI: opinionshqip.live

TË FUNDIT

Ali Ahmeti: Më pikëlloi lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Daut Zeqiri

Ka ndërruar jetë Daut Zeqiri. Luftëtar dhe veteran i UÇK-s. Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Zeqiri dhe bashkëveprimtarët...

Përurohet rruga Krushopek- Qendra rekreative Saraj, zëvendësministri Rexhepi: Edhe një projekt i kryer me sukses

Edhe një projekt i kryer me sukes, ku edhe njehrit dëshmojmë se e mbajmë fjalën dhe realizojmë prijekte konkrete. Sot jemi të pranishëm në...

Qytetarët e RMV-s zgjedhin Ali Ahmetin si liderin më të besueshëm

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Anketa: BDI bindshëm e para te shqiptarët

Instituti për Hulumtime Politike nga Shkupi (IPIS) ka realizuar një anketë të shkurtër telefonike në periudhën 17-19 janar 2022 me 1124 të anketuar të...

Ali Ahmeti kujton Rugovën në 16 vjetorin e vdekjes së tij

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka shkruar në rrjetin social Facebook për ish Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova në 16 vjetorin...