14.8 C
Skopje

Dombrovskis: Përgëzoj autoritetet kroate për futjen e euros në 2023-tën

Kroacisë tani i është dhënë drita jeshile për të filluar përgatitjen për të prerë monedha euro para hyrjes së saj në monedhën e vetme, ‘trupat e mëdha’ të Eurozonës në Bruksel i kanë thënë kombit ballkanik se afati ambicioz që qeveria ka vendosur vetë nuk do të thotë se mund të arrihet.

Nënkryetari i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, i cili është gjithashtu përgjegjës për punën në thellimin e Bashkimit Ekonomik dhe Monetar dhe forcimin e rolit ndërkombëtar të Euros ishte i qartë për vendin ballkanik që duhet të përmbushë të gjitha kriteret.

“Unë përgëzoj autoritetet kroate për vullnetin e tyre të fortë politik për të futur euron qysh në vitin 2023. Dhe se pavarësisht pengesave dhe dështimeve të mëdha që vendi ka pësuar, Komisioni Evropian do të mbështesë Kroacinë në përpjekjen e saj për të përmbushur këtë afat kohor. Por do të jetë e mundur të arrihet vetëm nëse Kroacia plotëson të gjitha kriteret e konvergjencës”.

Përmbushja e objektivave të rrepta

Kontrolli i inflacionit, dëshmimi i financave publike të qëndrueshme, lidhja e monedhës ekzistuese me Euron për dy vjet, dhe përmbushja e objektivave të rreptë për normat e interesit afatgjata.

Ekonomia e Kroacisë është vetëm e 22 -ta më e madhe nga 27 vendet anëtare të BE -së, 55 herë më e vogël se Gjermania.

Por Daniel Gros, Drejtor Emeritus në Qendrën për Studime të Politikave Evropiane, një qendër studimi me seli në Bruksel thotë se kjo është më shumë një lëvizje politike sesa një veprim ekonomik:

“Ekonomikisht nuk do të thotë asgjë, sepse Kroacia është vetëm një shtesë shumë e vogël në ekonominë e zonës euro. Politikisht është më e rëndësishme sepse tregon se euro mbetet tërheqëse. Vendet duan të bashkohen kur të munden edhe pse kushtet tani janë më kufizuese , më të rënda sesa ishin më parë “.

Sektori mbizotërues ekonomik i Kroacisë është turizmi dhe hyrja në Eurozonë është jashtëzakonisht e dobishme për vende të tilla. Një studim i kohëve të fundit nga Banka Kombëtare Kroate sugjeron që mbështetja për t’u bashkuar me Euron në mesin e popullsisë është rritur nga 41% në 45% në vitin e fundit. Për t’u bashkuar me Euron, vendet duhet të plotësojnë katër kritere.

TË FUNDIT

ALI AHMETI : Kombi sot duhet, nderohet dhe bashkohet me vepra

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar popullin shqiptar me rastin e ditës së flamurit. Ahmeti mes tjerash ka shkruar;109 vjetori i...

Ky është mesazhi i Grubit për 109 vjetorin e pavarësisë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, Artan Grubi përmes një ostimi në faqen e tij zyrtare në facebook...

Rexhepi: Kjo ditë e madhe e kombit tonë, sot e përjetë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë

Deputeti Kastriot Rexhepi ka uruar festën e 28 nëntorit, duke shkruar se kjo ditë i bashkon të gjithë shqiptarët kudo që janë. Urimi i deputetit...

Mesazh i fuqishëm i Abdulselam Selamit në Ditën e Flamurit: Dita e Flamurit me betimin për përgjegjësi më të lartë shoqërore!

Zëvendës drejtori i drejtorisë për të ardhura publike Abdulselam Selami vjen me një mesazh të fuqishëm për ditën e flamurit. Më poshtë mund të lexoni...

BERZH: Termocentrali i parë diellor në Oslomej, do të reduktohen ndjeshëm emetimet e CO2

BERZH sot ka njoftuat për investimin e ri në Oslomej, përkatesisht ndërtimin e termocentralit diellor. Krenarë që po investohet në inovacionin e gjelbër në Maqedoninë...