Afganistani do të ketë krizë humanitare

0
115

Kombet e Bashkuara po kërkojnë të mbledhin më shumë se 600 milion dollarë ndihmë për Afganistanin, duke paralajmëruar se vendi po përballet me një krizë të madhe humanitare.

Organizata do të mbajë një konferencë në Gjenevë të hënën ku do të bëjë thirrje për mbështetje ndërkombëtare pas marrjes nën kontroll të vendit nga talebanët muajin e kaluar.

“Afganët kanë nevojë urgjente për ushqim, ilaçe, shërbime shëndetësore, ujë të sigurt dhe kanalizime”, tha OKB-ja.

Ai shtoi se objektivi prej 600 milionë dollarësh do të sillte “lehtësim jetik” për miliona.

“Vendi përballet me një situatë jashtëzakonisht të tmerrshme dhe përballet me konflikt të zgjatur, thatësirë ​​të rëndë dhe pandeminë Covid-19 në një kontekst ku pothuajse gjysma e popullsisë tashmë kishin nevojë për ndihmë. Zhvillimet e fundit kanë rritur cenueshmërinë e tyre. Veprimi i bashkësisë ndërkombëtare është jetik”, thuhet në deklaratën e OKB-së.

Edhe para se militantët islamikë të merrnin nën kontroll Afganistanin në gusht, më shumë se 550.000 njerëz ishin detyruar të largoheshin nga shtëpitë e tyre këtë vit për shkak të luftimeve.

Kjo do të thotë se rreth 3.5 milionë njerëz aktualisht janë të zhvendosur brenda vendit. Afganët gjithashtu janë përballur me një thatësirë ​​të rëndë, si dhe me mungesën e ushqimit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here