31.8 C
Skopje

Piktorët e Lushnjës në shesh, ndërsa vendi pa galeri arti

12 piktorë e skulptorë nga Lushnja , ekspozuan bashkë punimet e tyre për dashamirësit e artit.

Piktorët vazhdojnë të kenë shqetësim prej vitesh ndërtimin e një galerie arti, ku të ekspozohen punimet e tyre.

Lushnja është i vetmi qytet që nuk e ka një galeri të tille ndaj edhe sot punimet janë ekspozuar në ambient të jashtëm në rrugën përball shtëpisë muze të Kongresit të Lushnjës.

Punimet ishin kryesisht në vaj ku mbizotëronin peisazhet, natyra e qetë dhe portretet.

Ka qenë kërkesa e piktorëve për organizimin e një ekspozite të përbashkët.

TË FUNDIT

Tetovarët ankohen, nuk kanë ujë për pije!

Lagjja  146  në Tetovë vazhdon të jetë pa ujë të pijshëm edhe në këto temperatura të larta. Banorët e kësaj lagje thonë se  ata...

Komisioni Hetimor për Energjinë nuk e voton listën “politike” të propozuar nga VV-ja, opozita e lëshon mbledhjen

(E plotësuar) Është shtyrë për një ditë tjetër mbledhja e Komisionit Hetimor për Energjinë, i cili do të hetojë proceset vendimmarrëse në këtë sektor...

Vizita e Kurtit në SHBA shtetit i kushtoi mbi 36 mijë euro, kryeministri qëndroi në hotelin luksoz “Hilton”

Vizita gati tri javore e kryeministrit Albin Kurti me bashkëpunëtorë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) i ka kushtuar buxhetit të Kosovës hiç...

Kosova përball Serbisë në Lojërat Mesdhetare

Sot gjatë ditë do të zhvillohet përballja e parë mes Kosovës dhe Serbisë në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”. Kreshnik Mahmuti dhe Marko Jevtoviq do...

Vajza e aktorit Alec Baldwin bën rrëfimin tronditës

Ireland Baldwin, vajza e aktorit Alec Baldwin, ka rrëfyer mes lotësh disa nga ngjarjet më të rënda që i kanë ndryshuar krejtësisht rrjedhën e...