31.8 C
Skopje

LSDM: Mickoski shfrytëzon rastin e Tetovës për pikë politike

LSDM ka reaguar ndaj deklaratave të kreut të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, i cili kërkon që Ministri i shëndetësisë Venko Filipçe dhe zëvendës ministri Ilir Hasani dorëheqjet ti dorëzojnë në Kuvend.

Nga LSDM e akuzojnë Mickoskin se dëshmon që nuk ka njohuri juridike dhe tenton që nga fatkeqësia në Tetovë të përfitojë politikisht.

Në kumtesë për mediat, socialdemokratët thonë se “Kushtetuta e shtetit është e qartë, dhe tregon se anëtari i Qeverisë mund ta dorëzojë dorëheqje, por para kryeministrit.

Kryeministri mund të propozojë shkarkim të anëtarit të Qeverisë, ndërsa për propozimin e shkarkimit Kuvendi vendos në seancën e radhës.

Social demokratët thonë se nga OBRM-PDUKM nuk e kanë njoftuar mirë Mickovskin për procedurat për dorëzimin e shkarkimit të ministrave. Ndërsa propozimin e opozitës maqedonase e quajnë si joserioz.

TË FUNDIT

Nafta nga mesnata më lirë në Maqedoni, ja si do jenë çmimet

Komisioni Rregullator për Energjetik në mbledhjen e sotme ka sjellë vendim që të lirojë për 2.50 denarë çmimin e dizelit, ndërsa nuk ka ndryshim...

Vlora Dumoshi: Djali im për shkak të Qeverisë Kurti 1 nuk do të kthehet më në Kosovë

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj (Rroni Dumoshi), i...

Vajza e Madonna-s, Lourdes, shfaqet në pistën e modës me kostum të ngushtë në Javën e Modës në Paris

Lourdes Leon, modelja 25-vjeçare, e bija e Madonna-s, eci në pistë gjatë shfaqjes së veshjeve për meshkuj Marine Serre Pranverë Verë 2023 në Javën...

Gashi: Janë bërë shkelje kushtetuese në ligjin për KPK-në

Të mërkurën e 29 qershorit, Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) ka informuar se ka bërë kërkesë në Institucionin e Avokatit të Popullit për referimin...