22.8 C
Skopje

Studimi, trajtimi me plazmë ul vdekshmërinë me 47%

Në vendin tonë harrohet trajtimi me plazmë, vetëm 40 dhurime për trajtimin e pacienteve me Covid

Plazma e personave të shëruar nga Covid 19, për shkak të antitrupave të prodhuara në mënyrë natyrale është efikase në trajtimin e pacientëve me koronavirus. Studimi më i fundit i publikuar në Journal of Clinical Investigation tregon se ka një ulje me 47% të vdekshmërisë kur terapia jepet brenda 3 ditëve të para të shtrimit, ose 29% ulje e vdekshmërisë totale pavarësisht kohës së trajtimit.

Pjesë e studimit amerikan janë bërë 3.774 pacientë të trajtuar me plazmë konvaleshente, dhe mbi 10.600 pacientë në grupin e kontrollit me trajtimin standard. Ky lloj trajtimi është pothuajse inegzistent në vendin tonë. Edhe pse të shtruarit në spitalet Covid janë rritur ndjeshëm.

Dhurimet e plazmës konvaleshnte, nga personat e shëruar nga Covid janë të papërfillshme. Pavarësisht se janë mbi 138 mijë persona të shëruar nga koronavirusi, vetëm 0.03 % e tyre kanë dhuruar plazmën kovaleshente për trajtimin e pacientëve rëndë me Covid-19.

“40-50 dhurime të plazmës…por urojmë të shtohen duke qene se dhe situata po përkeqësohet”.

Dhurimi vullnetarë i gjakut ka rënë ndjeshëm për shkak të pandemisë së Covid-19 por edhe të periudhës së verës, duke vënë në vështirësi mbulimin e nevojave për gjak, ndaj mjekët u bëjnë apel qytetarëve për tu dhuruar gjak, që të shpëtojnë jetë.

TË FUNDIT

Ahmeti uron Kamberin: Shqiptarët e Luginës qëndruan bashkë, kaluan obstruksionet

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka uruar Shaip Kamberi për zgjedhjen e tij deputet. Ai ka thënë se shqiptarët e Luginës së...

MINT: Bie çmimi i naftës për 2 centë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë(MINT), i ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për të premten e një korrikut. Çmimi maksimal i lejuar...

Çfarë ndodhi me Travis Barker? Bateristi i Blink-182 u dërgua me urgjencë në spital i shoqëruar nga Kourtney Kardashian

Bateristit Blink-182 u dërgua me urgjencë  në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Angeles, Kaliforni, së bashku me Kourtney Kardashian. Travis Barker është dërguar me urgjencë...